Leczenie trądziku

Trądzik

Trądzik pospolity jest jedną z najczęstszych chorób skóry, którego wystąpienie współzależne jest od wielu czynników w tym także predyspozycji genetycznej.

Pierwsze objawy pojawiają się w okresie pokwitania, co związane jest z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Jedną z przyczyn trądziku jest nadmierna produkcja łoju. Dodatkowo dochodzi do zwiększonego rogowacenia komórek przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych i w konsekwencji zamknięcia ich ujścia. Gromadzony łój nie może się ewakuować, więc dochodzi do powstania zaskórnika. Niestety taka sytuacja sprzyja zakażeniom bakteryjnym wywołującym stan zapalny okolicy gruczołu łojowego. Powstałe grudki są bolesne oraz przybierają barwę czerwoną lub fioletową.

Głębokie i duże zmiany trądzikowe goją się, ale mogą pozostawiać blizny, dlatego ważne jest jak najszybsze zdiagnozowanie schorzenia i rozpoczęcie leczenia.

Na czym polega leczenie trądziku?

Dobór odpowiedniej terapii uzależniony jest oczywiście od stopnia zaawansowania choroby oraz polega na zastosowaniu leczenia miejscowego, ogólnego jak również zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. W przypadku nieleczonych niektórych postaci trądziku może dojść do powstania przetok czy blizn, dlatego też istotne jest szybkie postawienie diagnozy oraz wdrożenie leczenia żeby zapobiec rozwojowi choroby i późniejszym powikłaniom.

Niestety nie ma żadnej diety, która mogłaby spowodować wyleczenie trądziku. Praktyka kliniczna pokazuje jednak że istnieją produkty takie jak czekolada czy orzechy, które mogą zaostrzać przebieg choroby.
Pacjenci ze zmianami trądzikowymi wymagają wsparcia emocjonalnego oraz powinni być otoczeni troską przez swoich najbliższych.

W Centrum Medycznym Hipokrates oferujemy kompleksowe leczenie trądziku w Szczecinie i Stargardzie.

Jakie są objawy kliniczne trądziku?

Zmiany trądzikowe dzieli się na niezapalne, zapalne oraz pozapalne. Trądzik dotyka w równym stopniu kobiety i mężczyzn, jednak cięższe postaci zauważalne są raczej u mężczyzn, prawdopodobnie wskutek wpływu hormonów.

Do zmian niezapalnych zalicza się:

  • Czopy w mieszkach włosowych
  • Zaskórniki zamknięte
  • Zaskórniki otwarte

Do zmian zapalnych zalicz się:

  • Grudki i krostki
  • Stwardniałe guzki
  • Ropnie
  • Przetoki

Do zmian pozapalnych zalicza się:

  • Zaskórniki z przetokami
  • Torbiele
  • Blizny

Trądzik różowaty (rosacea)

Jest to choroba, która dotyczy środkowej części twarzy i objawia się występowaniem grudek i krostek na przekrwionym, rumieniowym podłożu. Dodatkowo może dojść do powiększenia i zwłóknienia gruczołów łojowych a następnie ograniczonego przerostu. Trądzik różowaty to stosunkowo częste schorzenie, które zwykle rozpoczyna się w około 30 roku życia.

Rhinophyma to jedna z odmian trądziku różowatego, gdzie dochodzi do proliferacji tkanki łącznej w skórze. Przebieg choroby jest postępujący oraz ukazuje się pod postacią charakterystycznej guzowatości nosa o groteskowym wyglądzie.

facebook