Choroby odbytu

Choroby odbytu

Schorzenia odbytu stanowią coraz poważniejszy problem cywilizacyjny, a liczba pacjentów zmagających się z tym problemem stale rośnie. Siedzący tryb życia w połączeniu z brakiem aktywności ruchowej oraz nieodpowiednia dieta w znacznym stopniu przyczyniają się do zaburzeń dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Szacuje się, że co trzeci Polak cierpi z powodu dolegliwości proktologicznych, które nieleczone mogą prowadzić do powikłań oraz zaawansowanego stadium choroby. Pacjenci często niesłusznie zwlekają z wizytą u lekarza przez co nie podejmują odpowiedniego leczenia, który w zdecydowany sposób poprawi jakość i komfort życia.

Rodzaje chorób

Hemoroidy – (określane też jako guzki krwawicze) to struktury naczyniowe zlokalizowane w obrębie kanału odbytu, które wspomagają mechanizmy jego zamykania. W procesie chorobowym dochodzi do powiększenia i przemieszczenia się guzków. Żylaki odbytu, nazywane też hemoroidami zewnętrznymi, powstają w wyniku poszerzenia naczyń splotu żylnego przyodbytowego.

Szczelina odbytu – istotą choroby jest podłużne pęknięcie anodermy. Objawem szczeliny odbytu jest silny ból i pieczenie zarówno podczas jak i po wypróżnieniu, krwawienie oraz znacznego stopnia skurcz zwieracza odbytu.

Ropnie i przetoki odbytu – Ropień odbytowo-odbytniczy jest to zamknięta przestrzeń zlokalizowana w tkankach miękkich w okolicy odbytu wypełniona treścią ropną, powstały najczęściej w wyniku infekcji. Najczęstszy objaw to ból oraz obrzęk okolicy odbytu. W przypadku przebicia ropnia, na powierzchnię skóry wydobywa się treść ropna o nieprzyjemnym zapachu. Przewlekły wyciek wydzieliny jest objawem utworzenia się przetoki okołoodbytowej, jak również świąd odbytu oraz ból podczas wypróżniania.

Kłykciny kończyste – Stanowią brodawki wirusowe wywołane przez HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), które lokalizują się w obrębie narządów płciowych oraz odbytu. Przybierają postać brodawek płaskich o szerokiej podstawie lub postrzępionej powierzchni. Leczenie choroby jest bardzo istotne, ponieważ jest ona zakaźna, ponadto nieleczona o wieloletnim przebiegu może transformować się w nowotwór.

Choroby odbytu występują coraz częściej, dlatego też każdy chory, u którego pojawiły się jakiekolwiek dolegliwości ze strony odbytu końcowego odcinka przewodu pokarmowego powinien zgłosić się do lekarza.

W Centrum Medycznym oferujemy Państwu pełną diagnostykę i leczenie chorób odbytu.

Jakie są objawy chorób odbytu?

Do najczęstszych objawów chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego należą:

 • ból zarówno podczas jak i po wypróżnieniu (nawet do kilku godzin)
 • silne parcie na stolec
 • świąd i pieczenie w okolicy odbytu
 • krwawienie z odbytu świeżą krwią
 • uczucie niepełnego wypróżnienia
 • obrzęk okolicy odbytu

Jakie są metody leczenia chorób odbytu?

Leczenie uzależnione jest od rodzaju choroby oraz stopnia jej nasilenia. W początkowej fazie stosowane jest leczenie objawowe, z kolei w zaawansowanych stadiach konieczne może się okazać leczenie chirurgiczne. Dlatego tak ważne jest wczesne zdiagnozowanie choroby oraz podjęcie odpowiedniej terapii. Istotna jest również zmiana nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

Leczenie chorób odbytu w Szczecinie i Stargardzie w Centrum Medycznym Hipokrates odbywa się w oparciu o najnowsze doniesienia naukowe.

Jakie są objawy raka odbytu?

Objawami raka odbytu są:

 • krwawienie z odbytu
 • wyczuwalne stwardnienie w skórze w okolicy odbytu
 • powiększone węzły chłonne pachwinowe

Podobne symptomy mogą towarzyszyć hemoroidom i innych schorzeniom, ale których nie wolno ich ignorować, ponieważ szybka diagnoza zwiększa szansę na pokonanie choroby.

Jak można zapobiegać chorobom odbytu?

Aby zapobiec chorobom odbytu, należy:

 • unikać zaparć, dieta bogatoresztkowa, lekkostrawna, spożywanie minimum 2 litrów wody, unikanie alkoholu i kofeiny)
 • dbać o aktywność fizyczną
 • zachować odpowiednią higienę

Podobne symptomy mogą towarzyszyć hemoroidom i innych schorzeniom, ale których nie wolno ich ignorować, ponieważ szybka diagnoza zwiększa szansę na pokonanie choroby.

facebook