Usuwanie kłykcin kończystych

Kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste są schorzeniem wywołanym przez wirusy brodawczaka ludzkiego, najczęściej typu 6 i 11. Występują pod postacią grudek i brodawek skórnych okolicy narządów płciowych. Istotnym uzupełnieniem farmakoterapii jest chirurgiczne usunięcie lub zabieg laserowy CO2. Niestety nie ma dostępnych metod całkowitej eliminacji wirusa z organizmu, ale z powodzeniem można uzyskać czasową remisję, czyli całkowite bądź znaczące ustąpienie objawów.

Usuwanie kłykcin kończystych

Małe grudki i brodawki skórne w miejscach intymnych leczyć można farmakologicznie, ale jest to proces długotrwały, a w wielu przypadkach nieskuteczny. Usuwanie kłykcin kończystych może też odbywać się na drodze krioterapii (wymrażania) albo elektrokoagulacji (oddziaływania prądem). Możliwe jest także usuwanie kłykcin laserem.

Centrum Medyczne Hipokrates w Szczecinie i Stargardzie oferuje leczenie objawów skórnych wirusa brodawczaka ludzkiego przy użyciu lasera CO2. Uzyskanie czasowej remisji zmian skórnych znacznie podnosi komfort życia. Ponieważ kłykciny mają tendencję do nawracania, warto być w stałej współpracy z dobrym specjalistą, który będzie monitorował nasz stan zdrowia.

Przyczyny powstawania kłykcin kończystych

Co to są kłykciny kończyste? Kłykciny kończyste czyli brodawki narządów płciowych to skutek zakażenia organizmu wirusem HPV czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Szacuje się, że ok. 1% młodych osób aktywnych seksualnie ma problem z taką właśnie skórną manifestacją obecności HPV.

Usuwanie brodawek, grudek i nacieków jest konieczne, bo może dojść do powikłań, np. problemów z oddawaniem moczu. Metodę leczenia zawsze dobrać należy indywidualnie, mając na uwadze stan skóry pacjenta oraz, obowiązujące podczas kwalifikacji do poszczególnych zabiegów, przeciwwskazania. Szczególną ostrożność zachować należy w przypadku kobiet w ciąży oraz osób z wszczepionym rozrusznikiem serca.

Efekty

PRZED

PO

facebook