Korekta wrastających paznokci

Korekta wrastających paznokci

Paznokieć wrastający w otaczające tkanki miękkie to nie tylko niesamowity ból, ale również częste zakażenie. Przyczyn jest kilka. Zbyt ciasne obuwie, nieprawidłowa pielęgnacja paznokci, zwłaszcza zbyt głębokie wycinanie bocznych części paznokcia jak również szczególna predyspozycja w przebiegu chorób o zmniejszonym krążeniu. Gdy domowe sposoby zawodzą, warto podjąć specjalistyczne działanie.

Przed zabiegiem

Zabieg poprzedza konsultacja lekarska, na której poruszone zostają wszystkie aspekty związane z przeprowadzonym zabiegiem. Konieczne jest również przyjmowanie profilaktycznej antybiotykoterapii w celu uniknięcia zakażenia strefy zabiegu.

Zabieg

Zabieg polega na częściowym usunięciu paznokcia wraz z sąsiadującą tkanką miękką. Nowy paznokieć zazwyczaj nie ma tendencji do wrastania.
Zabieg usunięcia paznokcia przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.
Laseroterapia jest nieodłącznym uzupełnieniem leczenia.

Po zabiegu

Ważne jest przestrzeganie higieny oraz systematyczne zmienianie opatrunków. Przez kilka dni może utrzymywać się podkrwawianie z rany. W tym czasie należy oszczędzać stopę. Po wygojeniu rany można założyć luźne obuwie i wrócić do aktywności życiowej. Następuje to zwykle po 5 – 7  dniach od zabiegu.

Efekty

Nowo rosnący paznokieć zazwyczaj nie ma tendencji do ponownego wrastania. Konieczne jest jednak przestrzeganie kilku zasad. Należy zrezygnować z noszenia ciasnego obuwia oraz przestrzegać codzienną higienę stóp. Ważne jest również prawidłowe przycinanie paznokci. Nie wolno usuwać tzw. skórek gdyż może to stanowić wrota zakażenia i spowodować stan zapalny.

PRZED

DSCN8986

PO

DSCN6153
facebook