facebook
Blizny to znaki bojowe naszego ciała, które przypominają niekiedy o bolesnych przeżyciach. Przy rozległych bliznach po zabiegach chirurgicznych, ortopedycznych czy ginekologicznych najlepszym rozwiązaniem będzie ponowne wycięcie blizny. Tworzą się one, ponieważ czasem lekarz wykonujący ważną operację kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta i nie może poprowadzić cięcia wzdłuż linii skórnych, bo to wiązałoby się z niepowodzeniem całego zabiegu. Wtedy właśnie tworzą się blizny, które są bardziej widoczne.
Czas i precyzja lekarza w naszej Klinice pozwala na estetyczne usunięcie i pozostawieniem mało widocznej zmiany lub jej znaczą poprawę.
Niektórzy pacjenci mają szczególną skłonność do tworzenia się zgrubień w miejscu blizny, czyli bliznowców. Jest to nagromadzenie tkanki łącznej włóknistej w postaci twardych guzów o rozmaitym kształcie. Leczenie keloidów jest zazwyczaj trudne i długotrwałe i trzeba je rozpocząć zaraz po zagojeniu rany. Terapia polega na stosowaniu maści, ostrzykiwaniu sterydami, opatrunkach okluzyjnych z silikonem, laseroterapii. Jednak gdy bliznowce szczególnie dają się we znaki i wciągają otaczającą skórę, doprowadzając do przykurczów i ograniczając tym samym ruchomość stawów, należy poddać się chirurgicznemu usunięciu zmiany.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na ponownym wycięciu zmiany oraz jej ponownym zszyciu, w taki sposób, by zmniejszyć siłę napięcia działającą na samą linię blizny.
Szwy chirurgiczne zdejmowane są w 5-7 dobie na wizycie kontrolnej. Zaleca się oszczędzanie i nienadwyrężanie strefy zabiegu w celu prawidłowego przebiegu procesu gojenia.
Efekt zabiegu zależy przede wszystkim od naturalnych cech skóry, umiejscowienia blizny oraz procesu gojenia rany. Niestety nie zawsze, z powyższych względów, można całkowicie ją wyeliminować, ale bez wątpienia zawsze jest szansa na jej poprawę.