Laserowe usuwanie blizn

Blizny są częstym źródłem kompleksów oraz codziennego dyskomfortu. Powstają w miejscu zranienia lub innego uszkodzenia skóry. Medycyna estetyczna znalazła jednak na to skuteczny sposób – laser frakcyjny CO2. Laserowe usuwanie blizn w naszym Centrum Medycznym w Szczecinie i w Stargardzie przeprowadzamy za pomocą nowoczesnego lasera CO2. W efekcie jego działania skóra zostaje zregenerowana oraz dochodzi do stymulacji intensywnego wytwarzania kolagenu.

Jakie są rodzaje blizn?

Wyróżniamy dwa rodzaje blizn:blizny przerostowe i keloidy – występują, gdy nowopowstająca tkanka łączna przeważa ilościowo nad tkanką uszkodzoną. Po czasie tkanka ta ulega stwardnieniu i tworzy się zgrubiała blizna. Tendencja do powstawania tego typu blizn jest cechą dziedziczną. Aby zlikwidować blizny przerostowe należy zatrzymać proces rozrostu tkanki. Zabiegi z użyciem lasera polegają na spłyceniu blizny.

blizny zanikowe (atroficzne) – to rodzaj blizn spowodowanych przebytym trądzikiem, ospą wietrzną a także niewłaściwym leczeniem sterydami. Stan zapalny towarzyszący tym dolegliwościom prowadzi do miejscowych uszkodzeń tkanki łącznej, przeradzających się w okrągłe i lekko wgłębione blizny zanikowe. Niwelacja bądź też całkowite usunięcie blizn możliwe jest dzięki laserowym zabiegom usuwania blizn.

Wskazania

  • rozstępy
  • blizny pooparzeniowe
  • blizny pourazowe
  • blizny chirurgiczne
  • keloidy
  • ślady po usuniętych tatuażach

Przeciwwskazania

  • aktywne infekcje w strefie zabiegu
  • ciąża i okres laktacji
  • przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych

Przed zabiegiem

Zabieg poprzedza konsultacja lekarska, na której omawiane są wszelkie aspekty związane z zabiegiem.

Zabieg

Właściwy zabieg poprzedza znieczulenie miejscowe w postaci aplikacji kremu o działaniu anestetycznym, dlatego nie jest on szczególnie bolesny. Można jednak odczuwać lekki dyskomfort.
Zabieg polega na emitowaniu wiązki lasera i dokładnym pokryciu nim leczonego obszaru. Laser, uszkadzając skórę, wywołuje naturalny proces gojenia, po którym tkanka bliznowata zostaje zastąpiona zdrową tkanką.

Po zabiegu

Pojawia się zaczerwienienie, strupki oraz pieczenie, które mogą utrzymywać się do około tygodnia. Złuszczanie naskórka również trwa około 7 dni. Natomiast całkowite wygojenie powinno nastąpić w przeciągu 2 tygodni.

Przez pierwszą dobę nie należy moczyć miejsca poddanego zabiegowi a powstały strupek nawilżać  przypisanym kremem. Po kilku dniach strupki odpadają ukazując zaczerwieniony naskórek. Obowiązkowa jest ochrona przed promieniowaniem UV okolicy zabiegu.

Efekty

Wyraźną poprawę można zaobserwować po całkowitym wygojeniu.

Do trwałej przebudowy kolagenu konieczne jest wykonanie cyklu około 4-6 zabiegów. Do określenia ilości zabiegów brana jest również pod uwagę rozległość oraz umiejscowienie zmian.

PRZED

blizna przed

PO

blizna po

Na czym polega?

Wiązka laserowa mikroskopijnie „dziurkuje” skórę tysiącami mikrokraterów tworząc charakterystyczną siatkę. W nieuszkodzonych strefach skóry rozpoczyna się natychmiastowe gojenie, dzięki czemu  skóra intensywnie się regeneruje.

facebook