Leczenie bielactwa

Bielactwo – leczenie

Bielactwo nabyte (vitiligo) jest przewlekłą chorobą, która polega na odbarwieniu skóry w wyniku uszkodzenia melanocytów, czyli komórek produkujących barwnik – melaninę. Fragmenty skóry dotknięte chorobą stają się białe. Choroba ta dotyka ludzi wszystkich ras i może pojawić się w każdym wieku, jednak częściej rozpoczyna się przed 20 rokiem życia.

Objawy

Typowym objawem bielactwa są białe owalne lub różnokształtne plamy, przebarwione na obwodzie. Bielactwo rozpoczyna się zwykle od pojawienia się niewielkich plamek odbarwionej skóry, które stopniowo się powiększają. Zmiany lokalizują się najczęściej na twarzy, grzbietach dłoni i stóp, w okolicy narządów płciowych czy dołów pachowych, ale mogą też być uogólnione.

Zmiany mogą pojawić się również w obrębie owłosionej skóry, a wtedy odbarwianiu ulegają też włosy (białe kosmyki, brwi, rzęsy).

Przyczyny

Przyczyny powstawania bielactwa nie są do końca poznane. Za jedną z nich uznaje się czynniki genetyczne. Na powstanie zmian bielaczych może też mieć wpływ obecność przeciwciał skierowanych przeciwko melanocytom. Układ odpornościowy błędnie rozpoznaje melanocyty jako szkodliwe dla organizmu i niszczy je. Często w przypadkach bielactwa współistnieją inne choroby związane z układem immunologicznym:

  • nadczynność tarczycy

  • łysienie plackowate

  • cukrzyca

  • toczeń, twardzina

  • niedokrwistość złośliwa.

W ostatnich latach zauważono również związek pojawienia się bielactwa z układem nerwowym, ponieważ zmiany mogą wystąpić po silnym stresie emocjonalnym.

Leczenie

Bielactwo nie zagraża życiu chorego, ma jednak negatywny wpływ na jakość życia. Leczenie jest długotrwałe, ale im szybciej zostaje podjęta decyzja o rozpoczęciu leczenia, tym krócej ono trwa. Celem leczenia jest repigmentacja fragmentów skóry dotkniętych bielactwem.
W celu jak najskuteczniejszego leczenia bielactwa niezbędne jest postawienie dobrej diagnozy (wykluczenie bielactwa rzekomego). Wybór leczenia musi uwzględniać postać i zaawansowanie procesu chorobowego.

Metody leczenia są skuteczne, pod warunkiem rozpoczęcia ich stosowania we wczesnej fazie choroby.

W przypadku zauważenia u siebie pojawiających się białych plamek należy udać się do doświadczonego dermatologa, który po zleceniu  odpowiednich badań i, po postawieniu diagnozy, rozpocznie leczenie.

Do obecnie stosowanych w naszym Centrum metod leczenia należy stosowanie kremów i maści w połączeniu z fototerapią UV.

 

Efekty leczenia

facebook