Usuwanie nowotworów skóry

Usuwanie nowotworów skóry oraz stanów przednowotworowych

Rak skóry niechlubnie plasuje się w rankingu najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Za jego rozwój najczęściej odpowiedzialne są czynniki środowiskowe takie jak ekspozycja na promieniowanie UV oraz jonizujące, zakażenie wirusem HPV, zanik skóry, palenie tytoniu jak również rogowacenie starcze.

Rak podstawnokomórkowy ma niski stopień złośliwości. Cechuje się powolnym przebiegiem oraz nieznaczną skłonnością do występowania przerzutów. Wygląda  najczęściej jak perełkowaty guzek o gładkiej, błyszczącej powierzchni. Schorzenie to dotyka głównie osób w podeszłym wieku i umiejscawia się na skórze twarzy oraz pleców. W związku z tym, że nowotwór ten rzadko daje przerzuty, odległe rokowanie jest bardzo dobre i można uzyskać  całkowitą wyleczalność.

Rak kolczystokomórkowy ma wyższy stopień złośliwości niż podstawnokomórkowy i w przeciwieństwie do niego cechuje się szybszym wzrostem oraz daje przerzuty, głównie do węzłów chłonnych. Podłożem raków kolczystokomórkowych są głównie stany przedrakowe zlokalizowane na granicy skóry oraz błon śluzowych nosa, oczodołów jak i narządów płciowych. W populacji schorzenie to występuje stosunkowo rzadko, dotyka przede wszystkim ludzi starszych i osoby w podeszłym wieku. Rokowanie zależy głównie od stopnia zaawansowania oraz skuteczności leczenia.

Zabieg

Zabieg w znieczuleniu miejscowym polega na chirurgicznym usunięciu zmiany wraz z marginesem oraz założeniu szwów i jałowego opatrunku. Szwy są zdejmowane są na wizycie kontrolnej po około 7-10 dniach. W miejscu wygojonej rany powstaje linijna blizna. Pobrany wycinek odsyłany jest do pracowni histopatologicznej w celu mikroskopowego ustalenia rozpoznania.

Stany przednowotworowe skóry

  • rogowacenie słoneczne
  • róg skórny
  • rogowacenie chemiczne
  • rogowacenie białe- leukoplakia
  • przerosłe blizny
  • skóra pergaminowa

PRZED

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

PO

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
facebook