Skleroterapia / leczenie żylaków

Skleroterapia

Piękne i zdrowe nogi zawsze przykuwają uwagę, zwłaszcza latem. Jednak niedoskonałości, w postaci rozszerzonych naczyń, umiejscowione tuż pod powierzchnią skóry, są częstym powodem dyskomfortu. W przypadku chorób żył mniejszej średnicy nie jest konieczny długotrwały zabieg chirurgiczny.

Wskazania

  • pajączki żylne
  • żylaki nawrotowe

Przeciwwskazania

  • ciąża i czas laktacji
  • infekcja skórna lub ogólna
  •  cukrzyca
  • zaburzenia krzepliwości

Przed zabiegiem

Zabieg poprzedza konsultacja lekarska, na której zostaną omówione wszelkie aspekty związane z zabiegiem oraz dobrany indywidualnie do potrzeb pacjenta opatrunek uciskowy, zakładany po zabiegu. Przed skleroterapią powinno się wykonać badanie USG żył kończyn dolnych metodą Dopplera z uwidocznieniem przepływu w naczyniach. Takie badanie można również wykonać w naszej Klinice w pracowni USG.

Zabieg

Skleroterapia piankowa polega na wprowadzeniu do poszerzonej żyły płynnego środka farmakologicznego. Do zabiegu używane są bardzo cienkie igły, więc seria kilkukrotnych wstrzyknięć nie sprawia bólu.

Po zabiegu

Może występować tkliwość strefy zabiegu, obrzęk oraz miejscowe zasinienia. Im większe naczynie zostało zamknięte, tym dłużej dochodzi do ustąpienia objawów pozabiegowych. Do ich powstania dochodzi, ponieważ organizm potrzebuje trochę czasu by wchłonąć zamknięte naczynie.
Po wykonanej skleroterapii zostaje założona pończocha uciskowa lub specjalistyczny bandaż. Bezpośrednio po zabiegu należy spacerować około pół godziny.

Zabieg najlepiej wykonywać w zimniejszych miesiącach, ponieważ opatrunek uciskowy powinien być utrzymywany  do 30 dni. W pierwszych dobach od zabiegu nawet w czasie snu, ponieważ kompresjoterapia to bardzo istotny element całego leczenia, od którego zależą efekty końcowe.
Po zabiegu można od razu wrócić do aktywności życiowej.

Efekty

By uzyskać satysfakcjonującą poprawę należy wykonać serię około 3-4 zabiegów na jedną nogę z minimum 2 tygodniowymi przerwami. Jednak zależy to od rozległości zmian oraz stopnia ich zastosowania.

PRZED

PO

Mechanizm

Podanie odpowiedniego środka farmakologicznego do chorobowo zmienionego naczynia, powoduje stan zapalny jego ściany oraz miejscowe powstanie skrzepliny, która z czasem ulega  zwłóknieniu, skutkiem czego będzie zamknięcie światła żyły. Cała struktura ulegnie wchłonięciu przez organizm, dzięki układowi immunologicznemu.

facebook