Fototerapia FAQ

Czy fototerapia jest bezpieczna?
Często mówi się o potencjalnych skutkach ubocznych fototerapii. Jest ona jednak metodą bezpieczną i dobrze tolerowaną. W naszym zakładzie używamy najnowocześniejszego sprzętu produkowanego przez znane i cenione firmy: kabiny Cosmedico GP – 42 i Daavlin oraz kompaktowy system do naświetlania stóp i dłoni CP – 4. Są to urządzenia najwyższej jakości, wyposażony w dodatkowe, opatentowane systemy zabezpieczające.

Całość zabiegu odbywa się pod kontrolą lekarza-specjalisty i asystującego mu wykwalifikowanego personelu, co sprawia, że wystąpienie jakichkolwiek skutków ubocznych jest naprawdę minimalne. Dla bezproblemowego przebiegu leczenia istotne jest jednak prawidłowe zakwalifikowanie pacjenta do danego typu leczenia przez lekarza oraz niezaprzestanie innych form leczenia (jeśli są konieczne lub zalecane) po skorzystaniu z leczenia światłem.

Możemy jednak zapewnić, że z wyżej wymienionych powodów ryzyko jakichkolwiek problemów czy powikłań podczas terapii w Centrum Medycyny Estetycznej „Hipokrates” zostaje zminimalizowane.

O czym należy poinformować lekarza?
Uważa się, że fototerapia jest bezpieczną metodą leczniczą, niemniej jednak osoby cierpiące na poważne schorzenia powinny najpierw skonsultować decyzję o terapii światłem z lekarzem. Przed rozpoczęciem fototerapii w naszym Centrum lekarz specjalista prowadzi wywiad celem zakwalifikowania pacjenta do odpowiedniej metody leczenia. Podczas wywiadu należy zawsze powiedzieć o następujących sprawach:
1. Czy u pacjenta występuje nadwrażliwość na światło słoneczne?
2. Jakie leki są przyjmowane?
3. Jakie pacjent przebył choroby i na co obecnie cierpi?
4. Czy pacjentka jest lub podejrzewa bycie w ciąży (ciąża i karmienie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do leczenia metodą PUVA)
5. Czy u pacjenta oraz najbliższych członków rodziny występują lub występowały zmiany nowotworowych skóry?

Jakie są skutki uboczne?
Długotrwałym skutkiem ubocznym leczenia UVB jest możliwość wystąpienia niezłośliwego raka skóry, jeśli pacjent poddawany był okresowemu leczeniu przez wiele lat. Obliczono, iż sześciotygodniowa terapia w dwóch seriach rocznie podnosi ryzyko wystąpienia łagodnego raka skóry do tego samego poziomu, jaki obserwuje się u osób pracujących na zewnątrz (np. rolników czy rybaków), którzy większość czasu przebywają na słońcu.

Trzeba jednak pamiętać, że większość chorych na łuszczycę regularnie chodzi do dermatologa, który może wcześnie wykryć niepokojące zmiany skórne i zacząć leczenie ewentualnych objawów raka skóry lub innych zmian przednowotworowych.

Dlaczego warto wybrać nasz zakład?
Praktykujemy światłolecznictwo od 1995 roku. W Centrum Medycznym „Hipokrates” wykonaliśmy już tysiące naświetlań u setek pacjentów. Śmiało można powiedzieć, że jesteśmy jedną z pierwszych placówek, które przecierały szlaki leczenia światłem na Pomorzu.

Obecnie, oprócz wykwalifikowanej i doświadczonej kadry, poszczycić się możemy najlepszym dostępnym na rynku sprzętem. Kabiny Daavlin, Cosmedica i Waldamann gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa i wyjątkowy komfort leczenia.

facebook