Leczenie trądziku

Trądzik

Trądzik pospolity jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Przeważnie zaczyna się  w wieku pokwitania, od pojawienia się na skórze licznych niedoskonałości. Przyczyną tego schorzenia jest wzmożona praca gruczołów łojowych. Dodatkowo dochodzi do zwiększonego rogowacenia naskórka tychże gruczołów i w konsekwencji zamknięcia ich ujścia. Gromadzony łój nie może się ewakuować, więc dochodzi do powstania zaskórnika. Niestety taka sytuacja sprzyja zakażeniom bakteryjnym wywołującym stan zapalny okolicy gruczołu łojowego. Powstałe grudki są bolesne oraz przybierają barwę czerwoną lub fioletową. Głębokie i duże zmiany trądzikowe goją się, ale mogą pozostawiać blizny, dlatego ważne jest jak najszybsze zdiagnozowanie schorzenia i rozpoczęcie leczenia.

Trądzik różowaty (rosacea) jest odmianą trądziku, występującą u osób dorosłych (pojawia się zazwyczaj u osób po 30-roku życia). Objawia się zaczerwieniami pojawiającymi się na skórze twarzy – szczególnie nosa, czoła i brody.
Jest to schorzenie przewlekłe, charakteryzujące się występowaniem zaostrzeń oraz remisji.
Rhinophyma (guzowatość nosa) to przerosła postać trądziku różowatego,  pojawia się najczęściej u mężczyzn. Zmiany lokalizują się głównie w dolnej części nosa, który jest czerwony, rozszerzony, pokryty grudkami.
Rozwija się przede wszystkim z powodu zaburzeń naczynioruchowych oraz zwiększonej produkcji łoju.
W leczeniu trądziku różowatego znakomite rezultaty osiąga się przy stosowaniu farmakoterapii połączonej z zabiegami z zakresu medycyny estetycznej.

facebook